Spånga IS Fotbollsklubb logo
Spånga IS FK
- GEMENSKAP - UTVECKLING - DELAKTIGHET - FAIR PLAY
P10-A

Välkommen till Spånga Fotboll - P10-A - 2024
 
Provspel
2024-01-05 17:40

Spånga Fotbolls akademiverksamhet är i full gång med träningarna och förberedelserna inför säsongen 2024 och bjuder in till provträningar för nya spelare som vill testa på i vår miljö.

 

I verksamheten så erbjuds en utbildning i linje med Spångamodellen och vår plantskolevision som innefattar att forma morgondagens fotbollsspelare till våra representationslag, men även helst ännu högre upp i seriesystemen.

 

Vilka spelare söker vi? Vi söker spelare som vill träna fyra gånger i veckan plus match(er) och är beredd att jobba stenhårt för sin egen och lagets utveckling i ett stimulerande klimat och positiv miljö på Spånga IP. Som spelare ska du helst ha spelat i division 1 i din ålderskategori, men inget krav utan mer ett riktmärke av vilken nivå man behöver klara av för att ta en plats i verksamheten.

 

Våra tränare är ambitiösa och motiverade med målbild att hela tiden ta steg framåt tillsammans med spelarna och jobbar i team med övriga akademitränare för att ständigt få feedback kopplat till spelsätt, veckoplanering och analys. Akademilagen har även tillgång till VEO-kameror för att underlätta analysarbetet.

 

Låter detta intressant? Då hör ni av er via intresseformuläret på spangafotboll.se (här).

I anmälan så vill vi ha födelseår och kontaktuppgifter till spelaren samt vårdnadshavare, vi behöver även info om vilket lag du spelar i, vilken serie du senast spelade i och kort och gott om dig som spelare samt vilka positioner du vill konkurrera på.

 

Spelade matcher
Kommande aktiviteter
Inga aktiviteter inbokade
Nyheter från föreningen
Bli stödmedlem idag!
Webshop
Våra sponsorer
Idrottsliga samarbeten