|
SPÅNGA IS FOTBOLLS SEX UTMANINGAR
Spånga IS Fotboll ska ge alla som vill möjlighet att utvecklas och umgås i föreningens verksamhet oavsett ålder eller ambitionsnivå. Vi ska ha de bästa anläggningarna, de bästa tränarna och en effektiv organisation som på bästa sätt tar hand om verksamheten. Vår kommunikation skapar engagemang och gör alla medlemmar delaktiga. Föreningens verksamhet är utformad så att den möter våra medlemmars behov, skapar förutsättningar för klubbkänsla och inspirerar till engagemang som ledare för lag och i kommittéer.
Men för att detta ska bli verklighet måste vi anta sex utmaningar:
1. Vi ska skapa en stark organisation
För att kunna hantera föreningens verksamhet och de utmaningar vi står inför krävs en stark organisation där varje del har ansvar för sina specifika uppgifter. Utmaningen består i att tillsätta alla vakanta platser i organisationen så att kommittéer och arbetsgrupper är fulltaliga. För att sedan sätta rutiner och skapa kontinuitet i arbetet. Vi ska även utforma vår fotbollsverksamhet så att den underlättar samarbete och får medlemmarna att känna att de tillhör en stor familj med en stark klubbkänsla.
2. Vi ska skapa kvalitativa anläggningar
Detta är en grundläggande fråga för föreningens utvecklingsmöjligheter. Utan plats för träning – ingen träning. För att kunna bedriva träning och behålla spelare och ledare behöver föreningen hitta resurser för byggande av konstgräsytor. I frågan ingår också frågan om säkerhet och trygghet. Våra anläggningar ska vara fria från våld, hot och förstörelse och en plats där fokus ligger på utveckling för individen och inte på störande element runt omkring. Det handlar även om att optimera utnyttjandet av de ytor som vi har idag. Att hitta samverkansformer och organisera vår verksamhet så att fler tar del av bra underlag.
3. Vi ska bli bäst på kommunikation
Förutsättningen för en verksamhet där alla medlemmar har möjlighet att påverka och vara delaktiga är att skapa goda kommunikationsvägar och använda verktyg för att underlätta för kommunikation. Vi ska ha en kommunikationsplan där det ingår såväl fysiska möten, trevliga aktiviteter som nyhetsbrev och enkla funktioner för hemsidan. Utmaningen ligger i att hitta verktyg som gör det enkelt att nå ut och enkelt för medlemmar att återkoppla med sina synpunkter.
4. Vi ska inspirera fler att ta ledaruppdrag
Inspirerade och kunniga ledare är en viktig del för att kunna expandera och skapa kvalitet i verksamheten. Vi behöver jobba för att fler delar på ledaransvaret i grupperna, att underlätta för varje enskild ledare genom tydlighet, framförhållning och stöd och därigenom skapa lust och engagemang för uppdraget. Vår utmaning handlar även om att locka ungdomar att ta uppdrag och skapa tillväxt på ledarsidan.
Att sluta som aktiv spelare får inte innebära att lämna föreningen. Vi behöver hitta sätt att göra vårt föreningsarbete attraktivt och få unga att stanna kvar i andra roller i föreningen.
5. Vi ska behålla fler unga
Vi har idag många unga tjejer och killar som avslutar sina ungdomsår i föreningen men inte tar klivet upp till seniorverksamhet. Eller som slutar i tidig ålder för att det finns får få eller för många spelare i våra grupper.
Utmaningen är att skapa förutsättningar för alla åldrar och nivåer att spela fotboll inom ramen för vår verksamhet. Vi ska bedriva verksamhet som skapar ett livslångt intresse för fotboll, där alla känner att de har en given plats utifrån sina förutsättningar.
Till detta behöver vi ett fungerande medlemsregister där vi kan följa upp statistik, veta vilka registrerade medlemmar som faktiskt finns i vår förening och se till att de som deltar i verksamheten har betalt medlemsavgift och är medlemmar.
6. Ekonomiska resurser ska öka
De resurser föreningen har idag är inte tillräckliga för att bedriva den verksamhet som vi eftersträvar.
Utmaningen innebär att vi behöver skapa mer intäkter och alternativa sätt att få in fler resurser. Våra arrangemang måste bli vinstdrivande, sponsorer behöver säkras upp, bidrag och projektmöjligheter måste ses över och vi behöver hitta fler möjligeter att driva in pengar till föreningen.
|